• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Klättra i Slovakien i sommar!

Intresserad av att hänga med på resa till Slovakien och klippklättra i sommar?

Klättringen blir i höga Tatra, 5 dagar med engelsktalande instruktör, därefter ser vi oss om i Slovakien och Tjeckien några dagar. Vi ska bli 5 personer och åker ner med en Äventyrsbil (ombyggd lastbil som har plats för 7 pers). Avresa från södra Sverige blir troligtvis den 12 Juli och sen är vi iväg i 2 veckor. Låter detta intressant? Hör i så fall av dig så får du reda på mer om resan!!

Vi är redan tre som definitivt ska åka:
Åsa Hansson (asa77), i Härnösand
Jan Murberger (Ben_rangell), i Skillingaryd
Kathrine Ericsson (Kessie), i Ljungby

Hör av dig, först till kvarn gäller!
/Kathrine
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ett förtydligande...

Vi är alla tre väldigt nya på klättring och har bara gått grundkurs samt klättrar lite inne nu i vinter för att träna upp rätta musklerna. Nivån på kursen är därför ganska låg, viss grundkunskap krävs, men har du inte klättrat tidigare men däremot har viljan och engagemanget att börja så har du gott om tid innan juli att komma igång.. flera månader tills dess ju! Är du däremot mer avancerad kommer instruktören givetvis se till att det blir en utmaning även för dig. Där vi ska klättra finns varierande graderingar på väggarna!

Hör av dig!
/Kathrine
 
Om ni vill följa med och bor i närheten av Härnösand kan vi ju klättra lite tillsammans. Känner inte så många som klättrar så även om du inte följer med till Slovakien kan vi klättra ihop. Skulle vara kul med en ny klätterkompis för att testa alla fina klippor vid Höga kusten.

Åsa
 
Finns fortfarande plats kvar, hör av dig om du är intresserad och vill veta mer! Kursen börjar ta form och vi kommer ha 2-3 instruktörer till 5 deltagare till ett kanonbilligt pris!! Boendet ligger jätte vackart mitt bland bergen, bild kan skickas om du är intresserad. Nivån på kursen kan anpassas efter våra olika förkunskaper!

Hör av dig!
/Kathrine
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips