Klätter semester???

Någon som har tipps om var i Europa man kan åka på bra klätter semester i sommar? Möjlighet att tälta vore kanon eftersom man har en rätt begränsad budget.


Tackar på förhand.
 

Thomas O

Gäst
Verdon

Verdon är ett klätterområde i sydfrankrike där det finns många turer i alla grader och turer på 8m till 300m på kalksten. Finns camping i La palud i Verdon, klätteraffär och klättercafe.Har varit där 5ggr och åker dit till sommarn igen.Det finns även en sjö att bada i. Två tim bil till revieran om ni vill åka dit.
MVH Thomas Olofsson från Göteborg
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips