Karta över Tärnabytrakten

Hej
Hade tänkt köpt fjällkartan AC2 över Tärnaby och dess omnejd på Adlibris, där jag köper alla andra kartor, men hittar den ej.
Inte heller hos Bokus eller Exlibris verkar den finnas, har den utgått?

Tror jag hittade den rätta hos lantmäteriet för 99kr + nånting i frakt. Varit perfekt att köpa genom adlibris för 68kr + 19 i frakt, kommer inom 3 dar direkt i brevlådan med en faktura. Har varit helt perfekt.

Finns den någon annanstans just nu, än hos lantmäteriet och varför har den ev. utgått ur de andras sortiment, en uppdatering på g kanske??

Tacksam för svar från någon som vet.

Finns väl ej någon annan karta över Tärna och Hemavan trakten?

Micke
 
Jag köpte den (fjällkartan) i vintras via HEmavans högfjällshotell. Den finns nog via turistbyrån i Tärnaby också. Dom skickade den och jag betalade per pg. Billigare än direkt fr Lm blir det ej.

En lustig skillnad mellan den tryckta kartan och den version man kan köpa från Lm och ladda ned är att den elektroniska visar grå skuggning vid stup. Bra att ha vid dålig sikt.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
När jag var i färd att köpa AC2 inplastad på kartbutiken i Sthlm fick jag veta av personalen att nytryckningen av 2002:s utgåva var avslutad i väntan på publiceringen av en nytt uppdaterat kartblad.

Det förklarar nog din observation. Men jag hittar den inte heller ngn annanstans än på Lantmäteriets kartbutik. Det brukar dock inte vara några problem att hitta även utgångna kartor i en välsorterad friluftsbutik.
[Ändrat av tjonsson 2005-08-09 kl 22:11]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips