Karta över Laugavegur

Någon som vet var kartan över Islands led Laugavegur heter och var man kan köpa den? Vi ska gå från LANDMANNALAUGAR till SKOGASANDUR,
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Tips om Laugavegur

Info om det mesta (sannolikt även om kartinköp) kan du hitta på:
http://www.landmannalaugar.info/Pages/upplysingarVal.htm
och på
http://www.nat.is/travelguideeng/plofin_landmannalaugar.htm

Jag har inte gått Laugavegur själv (än), men vänner som har gått rekommenderar att man går i omvänd riktning mot vad de flesta brukar göra. Dvs. med Landmannalaugar som mål i stället för start. Man får mer uppför om man går det hållet, men belönas när man kan avsluta med bad i den fantastiska källan i Landmannalaugar (det har jag iallafall gjort!). Fast nu finns det visst en nygrävd "heitur pottur" även i Thorsmörk, där de flesta brukar avsluta vandringen.

Observera att man måste boka stugplatser i förväg på Island.

Góda ferd!
Anna
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.