Kan man ha vandringsstavar?

Efter att ha testat detta med stavgång måste jag säga att det faktiskt är en väldigt bra motionsform! Jag gick i rask takt i en timme. Blev rejält svettig, trött i hela kroppen och fick upp flåset också. Dagen efter fick jag träningsvärk i samma muskler som jag får träningsvärk i av längdåkning.

Kan verkligen rekommendera detta till alla som vill vardagsträna! Så himla enkelt. 300 kronor för ett par stavar, och sen behöver man väl nåt slags promenadsko, men det har man väl oftast ett par redan... Sen är det bara att ge sig ut. Det blir riktigt jobbigt om man tar i lite!
 
Man kan förbättra flåset ytterligare med en ryggsäck med passande tyngd i. För (oss) unga och allmäntränade tror jag inte belastningsskador är någon större risk trots den ökade belastningen.

Dock kan man få lite ont i axlarna (trapezius) eftersom ryggsäcksremmarna sitter just där och dessa måste lyftas varje gång man lyfter stavarna.
 
Jag tycker det är skitfånigt ända sen jag såg det första gången i Nepal 96.

Det måste vara höjden av fjanteri.


Sen att det är bra för knäna i nedförlut är en annan femma. :)

Jag har en spricka i foten så jag kanske skall införskaffa ett par. Jag kommer att dö av skam. Aldrig att jag vågar använda dem här i Stockholm när folk är ute.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips