Kajak o VHF

Apropå SPOT

Hittade denna loggnotering på SSRS hemsida:

"Kajakpaddlare utlöser nödsändare

Sjö- och flygräddningscentralen (JRCC) i Göteborg tar emot en nödsignal från SPOT larmcentral i Houston USA klockan 07.20. En av deras sändare har utlösts på position N 55 33 E 014 46 som ligger inom Sveriges ansvarsområde ca 15 nm öster om Simrishamn.

Sjöfartsverkets räddningshelikopter LifeGuard 906 och vår Rescue Gad Rausing rycker ut kl. 07.30 mot position. Inre spaning hos JRCC leder fram till att man ett dygn tidigare fått in en observation från ett svenskt tankfartyg som sett en person i en kajak ute i trafiksepareringszonen mellan Sverige och Bornholm. Ytterligare ett containerfartyg hade då vänt och tagit kontakt med kajakpaddlaren som inte ansåg sig vara i nöd på sin resa mellan Tyskland och Litauen.

Av denna information misstänker vi under framkörning att det är samma person vi letar efter.
LifeGuard 906 och Rescue Gad Rausing ankommer positionen och hittar omgående en utmattad kajakpaddlare som utlöst sin SPOT nödsändare. Vår besättning på Rescue Gad Rausing tillsammans med ytbärgaren på LifeGuard 906 bärgar personen och kajaken kl. 08.00. Vid kl.09.00 överlämnas personen till ambulans på kajen i Skillinge, nu i bättre kondition. Personen medföljer till sjukhus för kontroll."

Kommentarer:

Fråga - Vilken frekvens sände den på? Kunde ni pejla med egen utrustning?

Svar: - SPOT sänder endast på 406 MHz. En mycket kort signal varje 60sek vilket gör att den är mycket svår att pejla. Tyvärr verkar det som om det är lite fördröjning mellan USA-JRCC-enhet på sjön. Kajaken hade drivit 0,8 NM från senaste position enheterna gick på.

Svar från frågaren: - Tack för svaret. På vår Escort kan vi bara pejla 121,5 förutom VHF.


länk:

http://www.sjoraddning.se/skillinge/alarm/kajakpaddlare-utloser-nodsandare/

mvh thomas
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips