K2 believer

Tjena.
Har planerat ett inköp av K2's bräda Believer. Undrar om någon har erfarenheter av denna?
Själv har jag åkt ett gäng veckor å åker både pistat, opistat och lite i parken, men vore bra å få höra lite om brädan innan man köper den.

Ska även köpa ett par boots, men har inte en aning om vilka. Är öppen för förslag i alla prisklasser, bara det är schyssta grejer.
 
När det gäller skor har jag bara ett tips: testa så många du kan i butiker! Ett par skor som sitter skönt och är lätta att komma i och ur är i min mening värda ett par extra hundralappar. Men många gånger är just dom skorna som passar dig inte alls dom dyraste, kanske rent av bland dom billigaste.

Så är du öppen för förslag och struntar i märke så låt fötterna välja. Att köra slut på ett par skor är ganska svårt så jag tror inte du behöver oroa dig över kvalitén så länge du köper någorlunda kända märken (Burton, Ride, 32, Salamon, Forum, Nortwave, Vans, Head, Atomic etc etc) med lite erfarenhet bakom sig.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Har du köpt och åkt brädan?

Jag kände lite på den på Hägglunds i Luleå. Den kändes mjuk. Jag kör på K2`s Eldorodo som tyvärr nu är ute ur sortimentet efter dryga 10 år.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips