Indien-Bangladesh-Myanmar-Tahiland

Hej,
Funderar på att cykla från Kolkata via Dhaka och Burma till Bangkok. Någon som gjort detta? Hur funkar gränserna till Burma o.s.v. Jag är en vältränad senior på 58 år och cyklar gärna i grupp.
 
Jag har en del känningar i cykelkretsar i Thailand och vet att två thailändska grabbar för närvarande håller på att cykla från London till Bangkok. Just nu befinner dom sig i östra Indien och står i begrepp att ge sig in i Burma.
Att cykla genom Burma har ju tidigare varit något av en omöjlighet så jag väntar med spänning på om dessa killar kommer att släppas igenom.

Om du har Facebook kan du följa dem på deras sida som heter Londonbkk2014. Deras blogg uppdateras inte så ofta men du hittar den här: http://londonbkk2014.tumblr.com
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips