Idéer för turer runt lofoten/tromsö

Hej

Jag funderar på att åka ut till området runt Tromsö eller Lofoten. Har någon några bra idéer på bestigningar man skulle kunna göra? Gärna med lätt klättring (jag är van klättrare, fast ensam så det borde inte vara allt för svårt så klart). Hittills har jag funderat på något i stil med soria moria traversen. Kanske någon här har någon erfarenhet ifrån just den?
 
på den här sidan verkar det finnas gott om information om troms fylkes toppar på 1000 m+: http://kugo.no/

gick upp genom passet vid färjeläget på vannöya och ner i skipsfjorden för något år sen. väldigt fint. karlsöya som färjan stannar vid på väg till vannöya kan man spendera någon dag på. gå runt på och förundras över kvarlämnad militär utrustning från tyskarna under WW2 och den sanslösa utsikten över lyngen från öns östra sida. kanske är karlsöya lite för platt för dig, men en intressant historia har ön iaf.

ludwig
 
Hamperockenoch vengsöytraversen ser verkligen mycket intressanta ut! Senja är inte dåligt heller så klart... Däremot verkar som det inte finns så mycket liknande turer längre söder ut, runt narvik och på lofoten. Är det verkligen så eller har jag bara inte letat nog? Den enda intressanta turen där som jag hittade var fløya med djevelsporten
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips