hyra packraft

Jag har blivit intresserad av att kombinera vandringstur eller cykeltur med packraft. Innan jag investerar i en packraft av bra kvalitet (som kostar ju en del pengar) skulle jag vilja testa hur det är. Ved någon om det finns någon uthyrning av packraft i Sverige?

En evt. intressant tur skulle vara från Torneträsk station till Latteluokta, sedan gå till Naimakka och korsa Konkämä där till E8:an. Eller cykling till Sitasjaurestugorna, sedan med packraft till Sitashyttene på norsk sida fjällen och så cykla ner till Skjomen och Narvik.

P.S. Om någon här expertis med packrafts vill jag gärna göra en liten annons till min fråga på http://outdoors.stackexchange.com/q/1782/566 , en för övrigt intressant och ny forum om friluftsliv (på engelska). Jag får gärna svar på min fråga där :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Liknande trådar

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips