Hur tillförlitliga är de olika vädertjänsterna gällande snödjup?

Hej!

Jag har kikat lite på senorge.no och windy.com och sett att snödjupet skiljer sig åt rätt ordentligt. Om man går efter senorge finns det ganska mycket barmark mellan Nikkaluokta och Singi, men verkar inte vara fallet enligt windy. Någon här som har koll på vilken tjänst som brukar vara mer tillförlitlig? :)

Jag har en väldigt tidig semester i år, 15:e-25:e juni och funderar lite på vad man vågar planera för turer i kebnekaiseområdet (bokat och klart, 15-22:a). Om någon har idéer så får ni gärna tipsa! Funderar på en sväng in i Tarfala med tanke på att snöläget ser ut som om det kommer att vara relativt ok där, därefter kanske en tur upp på Skartaklacken och till Singi.

Tack på förhand!
 
Ladjovagge til, Singi borde vara fint då. Säkert en del snö kring Tarfalasjön. Jag tror atf senorge.no är en rätt bra tjänst. Brukar stämma med satellitbilder. Mycket moln sista veckan. Bilden nedan från 27 maj.

Thure

Screenshot_20230606-180820.png
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Det är ju en viss tid mellan den 27:e maj och 16:e juni. Om man går efter satelitbilden verkar det nog ändå relativt lovande. Tack så mycket!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips