hur tar ni er till kiruna från nikkaluokta?

Hej.

Kommer att avsluta min fjällvandring i nikkaluokta den 6-7e september och försöker nu lista ut hur jag bäst tar mig hem. Priset för att flyga hem med sas på söndag kväll är runt 2300kr medans tidigt måndag morgon kostar runt 800kr. Bussarna verkar gå från nikk 12.00 samt 16.20 så det passar inte riktigt bra med flyget.

Någon som har några smarta lösningar? åka 16.20 från nikkaluokta och sen tälta någonstans nära flygplatsen för att ta det tidiga morgonflyget? var kan man isåfall slå upp sitt tält?

Tilläggas bör ju att jag jobbar måndag. så att flyga senare än måndag morgon blir knepigt=/

tacksam för tips på hur andra brukar göra.

/Fredrik
 
Det hjälper dessvärre inte dig, men förra året tog jag 12-bussen och flög med eftermiddagsplanet kl 14:40. I år tänkter jag ta den sena bussen eftersom jag bara fick plats på det sena planet kl 19:55. Jag vet ingenting om var man kan sätta upp ett tält utanför flygplasen. Det är ju lite grönområden och buskigt så det borde väl gå. Kanske är det värt 2300 att komma hem så att du kan gå till jobbet på måndag. Strular det på måndag morgon så bommar du kanske hela dan ändå.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tack för svar. Blir nog så att jag tar 12.00 bussen och tar 19.55 flyget. Insåg att jag hade lite gamla Eurobonuspoäng hos SAS som jag kan använda för att flyga "gratis".

då får jag iaf sova i min egen säng innan jag ska upp till jobbet:D
 
Ha ha, jag flyger också det planet på poäng, fast den 31/8. Först hade jag eftermiddagsplanet bokat, men plötsligt bokades jag om till det senare. Antagligen finns det mer plats på det.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips