Hjälp mig mot chefen

Min chef, vanligtvis en vänlig man, är väldigt tävlingsinriktad. Fram till nu har jag kunnat skratta åt honom, baserat på att många fler hade läst mitt kåseri om löpning än hans om ... samhällsfrågor. Idag gick han förbi mig :(

Min krönika börjar så här:
"Det finns inget vackert i män som bär tajts. Det är min fasta övertygelse och jag kommer aldrig att vika från den. Saker som syns i tajts borde inte få synas i en anständig klädsel. Trots det bär jag tajts titt som tätt nu för tiden. Varför? Jag springer och en löpare ska inte skämmas för sin gren."

Resten finns här:

Tiden tycks ha sprungit ifrån mig

Ursäkta om det upplevs som spam. Det är bara desperation ;)
 
Jag läste allt du skrev, men avsluten bekräftade bara din varning: reklam. Har du tur är finns det någpn som blir nyfiken.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips