Hjälp med en 3 dagars tur vid Stora sjöfallet?

Hej!

Vi är två stycken nybörjare som ska planera en 3 dagars fjällvandring vid Stora sjöfallet. Jag har sett att det finns en konferensanläggning i närheten men skulle vilja campa ute i naturen.

Mitt problem( kanske har fler samma problem?!) är att jag skulle vilja ha hjälp med en rutt som börjar och slutar på samma ställe men att man inte behöver gå samma sträcka tillbaka?

Tacksam för någon sorts hjälp!

Tobias
 
Förslag

Två förslag som går på tre dagar:
1) Lämna bilen i Vakkotavare, Buss till Ritsem, vandring Teusadalens V sida, Kungsleden till Vakkotavare.
2) Saltoluokta, Petsaures V sida, flyttleden (bäst att ta flyttleden pga terrängen!) ner till Suorva. Buss tillbaka.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips