Hilleberg rött eller grönt tält!

Försvaret..

Tycker spontant att den mörkare "nya" färgen påminner mycket om färgen som Arméns Keron tält har :)!
Vill minnas att den är betydligt mörkgrönare än vad den civila versionen var för ett par år sedan då jag sist sov i ett...

För övrigt har jag ett rött HB sedan 7år tillbaka och trivs bra med den färgen, ser inte behovet av att steltha när jag rör mig i fjällvärlden. Men visst, en ljusgrönare nyans är också rätt fint, utifrån sett iaf :)!
 
Mitt första HB- tält köpte jag när jag var under 18år och mammas "krav" för att jag skulle få åka upp till fjällen för att använda det var att det var rött. Ja ja, sa jag och köpte ett rött - för att få åka. Det tältet får hänga med än, älskar mitt Niak. Tycker om ljuset som blir inne i tältet, mjukt varmrött. Gör sig bra på bild också. Lätt att hitta tillbaka till. Sen det där med att det skulle locka till sig tjuvar...just tjuvar i fjällen har ju diskuterats i någon annan tråd. Tar ändå med mig värdesaker om jag lämnar tältet. Det är inte särskilt solblekt heller.

Och när det blev dax att köpa ett familjetält så blev det....(tummvirvel)...rött. För att det är lätt att se. Och härligt ljus inne i...igen.

Så jag röstar på rött :)
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Exhibitionist

Rött tält är väl det självklara valet för Röda Korset, Läkare utan gränser mfl NGO men privatpersoner väljer självklart grönt!!! Unda taget är väl om man är lite exhibitionist " här är jag, kom och se mig, syns jag bra, ni har väl inte missat mej....."
 
Tröttsamt i-lands problem

Rött tält är väl det självklara valet för Röda Korset, Läkare utan gränser mfl NGO men privatpersoner väljer självklart grönt!!! Unda taget är väl om man är lite exhibitionist " här är jag, kom och se mig, syns jag bra, ni har väl inte missat mej....."

En tråd som spänner flera sidor inlägg och som dessutom behandlats i tidigare trådar. Frågan synes alltså vara av den karaktären att den måste betraktas som viktig.
Jag har full förståelse för aspekter som tältdukens känslighet mot solblekning och hur det inverkar menligt på slitstyrkan på väven. Huruvida tältets röda eller gröna färg inverkar på ljusinsläppet och dess färgspektra är också intressant.
Vidare finns aspekten på huruvida ett rött tält som syns mer inverka på räddningsinsatser och att man även lättare kan vingla hemåt om ens egen syn tillfälligt skulle vara något grumlig, i kvällens dunkla sken.

Sedan böljar inläggen vidare kring den psykosociala aspekten. Stör ett rött tält? Kan det inverka menligt på hälsan för fjällvandrare som på håll lättare kan skymta tältet beroende på färgsättning. Är det ett intrång i den personliga sfären? Hur pass mycket kan man befaras irriteras? Kan det tom. vara blodtryckshöjande för vissa personer?

Vidare synpunkter kring valet av färg tar som ovan upp inlägg om det inte kan misstänkas vara som så att den som väljer ett Rött Hillebergtält är exebitionister som kanske i ett slags vräkighet vill visa på sin sociala status av bättre bemedlad medborgare. Motsatsen skulle då vara den som väljer ett grönt HB tält. Denne försiktige general vill inte störa i naturen, tar större hänsyn mot omgivningen och vill heller inte skylta med sin ekonomiska potential såsom den rödtältande med dess bisarra behov av självförhävelse.

Jag förväntar mig ett inlägg som tar upp allemansrätten kontra val av färgsättning av tält. Hur inverkar det på den privata markägaren och dess intressen, medmera, medmera...

Tja kära vänner, som synes rymmer frågan livsexxistenciella dimensioner där vi kan filosofera vidare kring var och ens plats i universum. Blir det ett rött tält från den kända tälttillverkaren eller blir det ett grönt?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips