haglöfs oxo

halloj.tittar på en ny ryggsäck för framtida turer.har för tillf. en kajka 65 som jag inte är riktigt överens med tyvärr.bra ryggsäck överlag men passar inte mig riktigt.funderade på en haglöfs oxo 70 ist.någon på detta forum som har/använder en sådan?för/nackdelar.eller borde jag titta på en annan ryggsäck?har inte så många möjligheter att testa ryggor i butik tyvärr.tacksam för synpunkter mvh krille
 
dyr men grym!!

ja studerar på en vildmarkslinje och flera i klassen kör med den!

har inte prövat den själv förutom hemma snabbt, och så jämförde ja min (en vanlig rese backpack) med en oxo...

Vet inte va väskorna vägde med packning men min vägde betydligt mindre än den andra, men ändå när dom satt på ryggen, kändes oxo ryggan så mycket lättare!!
Det var som att bärsystemet bara åt upp 5kg.
Sen fick ja möjligheten att titta på en annan haglöfs ida, tror de va abisko, pröva den aldrig men bärsystemet såg inte alls lika "hi.tech" ut... därav priset att den e billigare.

Men liksom, man behöver inte ha värsting rinkorna ju, har haft en supergammal fjällräven yttre ram säck på en veckan vandringstur i fjällen. Den funkade helt kanon, men vissa modifikationer behöver göras på bärsystemet, å när ja tänker efter så ömmade ryggen allt lite om kvällarna hehe....

Iallafall, så hade jag gärna använt oxo om det inte va att den e så dyr!

Varför inte nöjd med kajka?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag använder en oxo 70, gillar verkligen deras bärsystem, jag är 186 cm lång, man kan ställa ryggsystemet på S, M, L och XL, åk en sväng till intersport eller någon annan butik och testa om den passar för dig, vi är alla olika så det som passar för mig kanske inte passar för dig, lycka till med ditt val.
 
jo.har en fin gammal fjällräven med aluram jag oxå,fixat nytt bärsystem till den och den funkar kanon.men har ju inte komfort i närheten av dagens ryggor.men har hittat oxo för 1500:- och det är ju mil ifrån en kajka+att den väger lite mindre.tycker att det är ett överkomligt pris för en sån fin rygga.jaja bara o ta sig till sportbutiken o testa för brinnande livet.tack för svaren
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips