Hängmatta

Sover själv i en DD, helt vansinnigt skönt! beställde från husky i sverige, billigare paketlösning hittar man nog inte! =)
 
Letar själv efter en hängmatta med myggnät samt tarp. Kollar runt å blir allmänt velig, Exped är ju välkänt bra, kollat in DD och HH HENNESSY HAMMOCK som ser bra ut med. Några allmänna tips för er som har vardera märke mottages tacksamt =).

Mvh Daniel
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Letar själv efter en hängmatta med myggnät samt tarp. Kollar runt å blir allmänt velig, Exped är ju välkänt bra, kollat in DD och HH HENNESSY HAMMOCK som ser bra ut med. Några allmänna tips för er som har vardera märke mottages tacksamt =).

Mvh Daniel

Har själv bara en DD frontline med tarp och tycker den funkar bra och är prisvärd, bra nybörjar hammock.
Den enda nackdelen är dom band som levereras för upphängningen, tyvärr är dom i nylon vilka tenderar att sträcka på sig specielt vid fuktigt väder.
Det är dock inga problem att byta.
Exped kommer med en helt ny hammock till våren, här är en länk till en tråd på hammockforums http://www.hammockforums.net/forum/showthread.php?t=37547&highlight=exped
 
Hennessys lösning med ingång underifrån har folk delade meningar om. Älska eller hata. Vad jag förstått blir det lite besvärligare att använda ett underquilt med den lösningen.

Har en DD Frontline, men skall byta remmarna mot nåt lättare och som är enklare att sätta upp.Integrerat myggnät är bra. DD har dubbel botten så det är enkelt att ha ett liggunderlag där, isolering på undersidan krävs i de flesta fall.

Jag köpte på Husky Gård: http://www.huskygard.se/olshop/show-product.html?path=BRANDS:DD+HAMMOCKS&prod_id=2009

Jag ser det som en instegsmodell, sen kan man fördjupa sig hur mycket som helst i tarps och upphängningsanordningar. Det finns många småfirmor i USA som syr tarps och quilts och gör diverse tillbehör.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips