Gräs och gråbo i fjällen?

En annan fundering inför vandringen Salto-Kvikkjokk i nästa vecka. Har pollenellergi, främst gräs men just nu börjar jag misstänka att jag åkt på gråbo också. Grässäsongen är nästan över här men jag känner en andra våg med kli i framför allt ögon nu :(

Hur är pollensituationen rent allmänt i fjällen? Jag tror inte det är nån risk för mig nu, enligt svt´s pollenrapport finns ingen gråbo i östersund än, så längre norrut borde det väl dröja ännu längre.

Men ni som har pollenallergi och knatar runt i fjällen - brukar det vara mer eller mindre eller samma pollenmängder (som hemma alltså)?

//daniel
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Gick faktiskt och nös en del i Padjelanta förra veckan. Om det var gräs (det jag brukar vara allergisk mot) som blommade eller något annat vet jag inte. Det var värre än i Götaland vid denna tidpunkt, men mycket lindrigare än när det är som värst runt midsommar.
 
Pollen kan komma

rätt långväga ifrån men ofta är det betydligt mindre pollen i fjällen. Speciellt om man är björkallergiker kan det vara skönt med en veckas majskidtur. Å andra sidan blir man mera utsatt om man sover i tält på gräsunderlag.

Thure
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.