GPS och kyla.

dragbjorn

Avslutat
Tänkte köpa mig en Gps, men eftersom jag kommer att använda den mycket på vintern vill jag ju att den skall gå att använda i kyla...såg att Silvas gps kunde man använda ner till minus 25, hur är det med andra märken.....Vad har NI för erfarenheter av kyla och gps, kanske nån som har nåt bra tips eller trick att komma med.

Hälsningar
Björn O.
 
Fickan

Vid ca -15 och därunder blir den lite seg, men förvarar du den i fickan så är inte GPS:n gränssättande
Runar B
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Batterierna

Jag skulle tro att det är batterierna som tar mest stryk av kyla. Litium-batterier ska väl tåla kyla bäst men frågan är om det finns sådana i LR6 format. Elektronik i övrigt brukar klara kyla bra, min eTrex Venture ska klara -15 grader Celsius och jag antar att det är batterierna som sätter den nedre gränsen. Displayen kanske strular vid låg kyla.

/Johan
 
Batterier och LCD i kyla

Batteriernas kapacitet minskar med minskande temperatur.
En vanlig LCD (Liquid Crystal display) display, på svenska flytande kristall display, består enkelt förklarat av en vätska som polariseras. I likhet med andra vätskor, blir vätskan i en LCD mer trögflytande vid lägre temperatur, tills västkan över går i fast form. Därför blir displayen segare vid kyla.

Tyvärr känner jag inte till fryspunkten för vätskan i en LCD, men det går säkert att hitta i någon kursbok eller manual från displaytillverkaren. Utsätter man en LCD för sådan kyla att vätskan övergår i fast form får man förmodligen en frostsprängning, detta gäller vare sig det är en display i en GPS, klocka eller mobiltelefon.

Per
 
Silva har valt att profilera sig på kyla

Därför är LCD-displayen, om jag inte missminner mig alldeles, specad för att klara lägre temperaturer.

Som framgår av övriga svar, så minskar batteriernas effekt drastiskt vid kyla (litium klarar sig bäst).

Och GPS:er käkar batterier, så Silvas elektroniska kompass är ett viktigt sätt att klara kyla. Efter att ha tagit min position stänger jag av batterislukaren (GPS-funktionen), och sedan kan jag i lugn och ro kolla bäringarna till några av de waypoints jag programmerat i förväg. Tack vare detta var batterierna nästan oanvända efter en veckas (sjökortslös) paddling på Åland (sommartid i och för sig, men det ger en indikation på hur strömsnål den är).

Höjdmätaren kommer du att uppskatta när du kollar in våra vackra svenska fjäll (speciellt vid en whiteout vintertid), men den verkliga funktionen tycker jag ligger i väderprognosen. Sarek har ju tex ett väder som inte direkt brukar följa väderprognoserna för fjällen så noga.

Jag tyckte också att förmågan att klara kyla var väsentlig när jag valde GPS. Och värdet av en strömlös GPS är ju.... så det blev Silva.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Test i DN

Enligt DN's test på GPS-apparater var det ju Silvan som klarade minst kyla.......... Ett tips är att på tex skotern tända lampan. Då är det nada problemas ned till -25 ialla fall!
 
Energizer har ett lithiumbatteri som går under beteckningen AA-L91-1,5V med uppgiven kapasitet 5 ggr.bättre än alkaline batteriet. De klarar -20 till
+70 och har 10 års lagringstid. Väger ungefär hälften
av vanliga batterier.
Använde dessa under 1 veckas paddling nyligen i en
Garmin 12XL. Det finns fortfarande kapasitet kvar i
dem. Skall bli interesant att prova dem vid skridskofärder i vinter. Ca pris ute i handeln är
60 kr.för 2 st.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.