Gore-tex-sko vs luftig sko

Hade tänkt mig köpa nya skor och försöker få lite argument för olika skotyper.

Ni som använder skor med goretex membran för bruk i lågland, till vardags och för kortare turer. Varför har ni valt gore-tex-skor?

Vad är fördelen med väldigt luftiga skor? Sådana som inte håller ute vätan? Kommer jag frysa när jag sitter still på ett fik i stan? Kan jag komplettera skon med en goretexsocka för en tur på stan när det regnar?

I en riktigt luftig sko, tex denna, tror ni skon för tillräckligt mycket stöd. I sandalerna (Teva Terra fi) tycker jag att fötterna åker runt och ibland känns det som om sandalen ska rotera runt foten, så vill jag inte att skon ska vara. Vad tycker ni med sådana här luftiga skor: http://www.merrell.co.uk/en-GB/Shop/Product.aspx?AltNavID=WAF-G-MLT&PID=15405&GST=W. Hur funkar skorna, både jämfört med sandaler och jämfört med er vandringskängor/stadigare lågskor/löparskor?
 
Senast ändrad:
På sidan "blöta fötter - farligt eller skönt?" hittar du nog de flesta diskussioner i detta ämnet.

I övrigt så har jag själv ett par Merrell waterpro-ultra och har testat att vandra i dom. Skon är tillräckligt stabil att vandra i men sulan är väldigt hal och har inget bra grepp. Dessutom tycker jag att sulan är lite tunn men jag har också inlägg så det löser sig.

Numera använder jag bara mina waterpro när jag paddlar kajak.

//Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips