Göteborg till Jotunheimen på cykel

Hej :)

Jag tänker inom 5 år gör en cykelresa in i Norge med start i Göteborg och Spiterstulen fjällstation som slutmål i hjärtat av Jotunheimen. Jag behöver info från någon som själv har cyklat mellan Oslo och Jotunheimen om vägnätet. Vad jag förstått så verkar det finnas bra landsvägar hela vägen upp men det som jag främst undrar är om det är mycket tunnlar. Det vore inte roligt att behöva ta sig igenom en lång mörk tunnel utan någon form av gångbana/cykelbana i.

Sen undrar jag också om det finns goda möjligheter för resa tält utan att behöva använda campingplatsers tältplatser för att dra ner på kostnader.

Rutten jag tänkt jag mig efter Oslo är följande: Oslo-Gjövik-Lillehammer-Otta-Lom-Spiterstulen

Hemresa: Spiterstulen-Lom-Maurvangen-Aurdal-Hönefoss-Oslo o.s.v

Någon som vet något om detta? :)
 
Googlemaps

Om du växlar till fotovyn på Googlemaps så bör du väl kunna se hyfsat bra om det är tunnlar? Har för mig att det inte är så mycket tunnlar. Fast det var ett tag sedan jag var där runt Jotunheimen.

Landsväg är det ju. Fina är väl att ta i om man jämför med svenska vägar men helt ok att cykla på. Smala så det kan ju bli lite läskigt vid omkörningar. Men det är ju härligt landskap att cykla i.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips