Glädjen med osäkerhet till sjöss

En vän lånade mig en bok av en dansk seglare, boken heter "Glæden ved å seile" och handlar om segling, snarast fundamentalistisk seglingreligion. Men den är läsvärd, och kapitlet om glädjen av att inte ha motor är minst lika läsvärt som kapitlet

"Glæden ved usikkerhed til søs"

vilket definitivt kan tillämpas även på kajakpaddling och som jag tagit mig friheten att scanna och lägga ut som http://www.tjornkajak.se/dokument/usikkerhed01.pdf

Läs, le, förfasas och begrunda!

hälsningar
Jens
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag förstår skribenten, men samtidigt så målar han upp en väldigt svart-vit bild. Rätt och fel som alltid. Säkerheten får inte bli ett självändamål. Tränar man bara räddningar hela tiden så får man ju inget paddlat! Men samtidigt så vill man ju kunna det.

Vidare skriver han ju om att känna sig trygg. Man behöver ju inte känna sig otrygg, men samtidigt ska man ju inte känna sig 100% säker. Som han säger så leder det till lathet. Jag tror det skribenten eftersträvar är att man ska försöka hålla en "relaxed attention". Att med sin kunskap om det man håller på med, kunna hålla en vaksamhet på förändringar och hur dessa kommer att påverka sin egen verksamhet istället för att vira in sig i ett säkerhetsnät uppbyggt av en massa föreskrifter, hämmande utrustningsdetaljer och därmed känna sig säker i alla förhållanden oavsett vad som händer.

Jag förstår honom (eller också är min Norska lite dålig....) och jag har nog själv haft lite samma tanke många gånger, men samtidigt ska man ju inte helt försumma alla dessa "tänk om...".

Kul artikel...
/Samme
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips