Gitsfjället??

Funderar på att vandra i Gitsfjället i månadsskiftet juni/juli. Är det någon som har någon erfarenhet och dela med sig.
 
inte så radikalt

Nej, jag förstår inte vad ni ska dit och göra.
Jag spanade in området på en karta. Det verkar inte så radikalt där, inte så branta berg osv. Varför överhuvudtaget åka dit ?

Vandra hellre i Marsfjällsområdet.

MVH Mats, Umeå
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hej,
Jag gjorde för länsstyrelsens räkning 1983 en naturinventering av de urskogsartade barrskogsområdena på Gitsfjällets sydsluttning. Det handlade alltså om skogsområdena och inte fjället och som sagt är det nu rätt länge sen. Är information om detta intressant för dig är du välkommen att maila mig.
Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips