Giltighet av utlændska certifikat?

Har funderat på att ta skærmflygar cert i Spanien. Har fått før mig att det ær betydligt mycket bættre priser dær. Har tex fått ett erbjudande på ca 2000 kr før en 6-dagars kurs.

Undrar nu om det ær tillåtet att flyga i Sverige på det certifikat man får dærifrån, eller om man måste avlægga någon sorts prov el dyl. hr oxå før att bli godkænd. Någon som vet?
 
Troligen ingen giltig licens

I spanien krävs så vitt jag känner till ingen Licens för att få flyga( kanske inte ens att vara instruktör), MEN du måste ha en ansvarsförsäkring för skärmflygning (obs detta är EJ hemförsäkringens resedel...) För att kunna teckna ansvarsförsäkring i Sverige så måste du ha svensk licens. Licensieringen via SSFF inbegriper en försäkring.

och nu till det bästa

För att kunna flyga som en fri som en fågel i andra länder än Sverige behöver du Licens steg 2. Det krävs minst 3 kurser för att nå dit:
- Elevlicens (som i princip bara ger dig behörighet att betala för fler flyg under en instruktörs vakande öga)
- Steg 1, som ger dig möjlighet att flyga självständigt i Sverige eller tillsammans med steg2/3 utomlands.
Steg 2 kurs, som ger dig möjlighet att flyga självständigt i de flesta länder i måttfulla förhållanden.

Se själv vad det kostar: http://www.paragliding.se/
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
cert?

Om jag inte har för mig fel så får du flyga ett år på utländsk licens.
Sedan måste du konvertera till en svensk. Ring och hör med någon instruktör vad det kostar.

Mvh Per B
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips