Fyllnadsmaterial i syntet el dun?

Undrar vad skillnaden är mellan dun och syntet vad det gäller sovsäckar? För att ta ett exempel, vad är att föredra(vilken är varmast) om vi har 2 sovsäckar:

Dun med extremtemp -37C
Syntet med extremtemp -45C
 
Det är så logiskt och enkelt att den sovsäck som anger -45 som gräns är varmare än den som anger -37. Givet att de har mätt rätt naturligtvis.

Men.
Naturligtvis kan det uppstå vissa andra problem i verkligheten, åtminstone efter att man har använt sovsäcken ett tag.
Syntetsäckar brukar ha en livstid på kanske 5 år (även om man använder dem väldigt sparsamt) innan de tappar såpass mycket av sitt loft att de är betydligt kallare än när man köpte dem. Dunsäckar å andra sidan har en livstid upp mot 20 år eftersom de behåller sitt loft mycket längre. Problemet med dun är istället att de tillfälligt förlorar sitt loft när de blir fuktiga, ex genom kondens, regn eller svett, och därför lätt blir kalla efter ett par nätter. Har man möjlighet att torka säcken så återfår den sitt loft och blir lika varm som tidigare. En syntetsäck lider inte lika mycket av detta och brukar inte påverkas nämnvärt av lite svett och kondens.

En annan aspekt som ligger lite utanför din frågeställning är att dun väger avsevärt mycket mindre än syntet samt att dun går att komprimera mycket mer än syntet varför en dunsovsäck tar mundre plats i ryggsäcken. Tyvärr så kostar dun ganska mycket mer än syntet.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Sen kan det väl vara vettigt att köpa säck efter komforttemperatursiffran istället.

Extremtemp är ju den temperatur man kanske klarar av att överleva ett visst antal timmar utan att dö av hypotermi i en nödsituation.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips