Funktionsfunderingar på 60CS

Har grunnat lite på kartvisningen och menyerna på kartinställningen i apparaten.

Bl a. så finns ett val som heter "visa alla" vad menas med det?? Jag trodde det betydde att den skulle visa alla kartor samtidigt, ja både City Select och Friluftskartan på samma område om de var nedladdade. Men inte gjord den det.

Likaså blir jag väldigt fundersam vad gäller areaberäkningen. Går man runt ett område och kommer tillbaka till utgångspunkten så är ju allt klart som korvspad. Då har man ju en area inom spåret.

Men om jag nu tar min bil och åker från Avesta till Stockholm och sen sparar spåret, så räknas en area fram. Men hur fan funkar det?? Jag har ju bara åkt i en nästan rät linje och har ite rest runt nåt område!!??

MVH Tony
 
Tony-Avesta; sa:
Jag trodde det betydde att den skulle visa alla kartor samtidigt, ja både City Select och Friluftskartan på samma område om de var nedladdade. Men inte gjord den det.
Alla kartor har olika "prioritet" och den med högst prio visas och döljer därmed de underliggande. Om den överliggande kartan inte täcker den underliggande helt så ser du i de områdena den underliggande.

CitySelect ligger över BlueChart som ligger över grundkartan. Hur andra kartor prioriteras märker du genom att titta vilken karta som syns när de överlappar.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Beträffande areaberäkningen drar din GPS en linje från slutpunkten till starten, för att "knyta ihop säcken", om du inte gör det själv.
Notera också att algoritmen som används tillåter att du går antingen medsols eller motsols, men om du gör båda delar (går i en åtta), räknas den ena riktningen som negativ. Går du i en "perfekt" åtta, där varje halva är identisk med den andra, men den ena passerades i motsatt rotationsriktning, blir arean exakt noll.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips