Fuktspärr i kängor

Jag har aldrig använt plastpåsar eller liknande som fuktspärr i kängorna, (mycket beroende på att en kamrat höll på att förlora fötterna i lumpen pga av detta. Han hade dock inte tagit av sig kängorna på 48 timmar och marscherat hela denna tid, vilket säkert bidrog till fötternas miserabla kondition..).

Nu har jag dock börjat fundera kring fördelar/nackdelar med att använda fuktspärr för att hålla kängor och sulor torra från fotsvett. Jag Skulle uppskatta om någon som tillämpar "heltät" fustspärr i kängan skriver några rader om för- och nackdelar, hur ofta strumpbyte sker, och när användning sker (bara vintertid eller året om)?
 
Fuktspärr

Jag har använt heltät fuktspärr i mina Jörnkängor modell antifrys och i mina Nokia Kaira. I båda fallen för att skydda filtinnerskon mot fukt. Jag använder spärren när temperaturen är minus 10 ca eller kallare.

Jag har en tunn strumpa av ylle närmast foten. Strumpan blir ganska fuktig under dagens lopp och går att använda 2 dagar, sedan luktar den så illa och känns så ofräsch att jag tar en ny. Alternativet är att försöka tvätta den vilket kanske funkar bättre om strumpan är av syntet.

Å andra sidan slipper man några ombyten tjocka sockar eftersom man kan använda samma socka hela tiden, så totalvikten fotbeklädnad blir nog ungefär densamma även om man tar med flera par innerstrumpor än man gör utan spärr.

Spärr är överlägset vid kyla. Jag fryser nästan aldrig om fötterna på kalla vinterturer och kängorna fryser inte till isblock under natten. Foten behöver dock luftas några minuter vid nattningen. Lite uppfräschning med snö eller dylikt och extra koll av tåmellanrummen skadar inte heller.

Jag kör fn med vanliga fryspåsar och det funkar bra.

/J.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips