Friluftstidning i holland och tyskland

Är det någon här på forumet somm har koll på vilka friluftstidningar som man läser i Holland och tyskland? Jag tänker på motsvarigheterna till utemagasinet och outdoor magazine o.s.v

/P
 
Motsvarigheten till Ute magasinet är i Tyskland Outdoor som är bättre än Ute magasinet. Den har reportager från hela världen medan Ute magasinet mest har bara om Sverige. Sedan finns det flera andra också, en tror jag heter Die Berge.
Veni
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips