Fridluftsbyxor

Hejsan, tänkte köpa nya fridluftsbyxor då dom nuvarande börja bli sletna. Har ni några favoriter?? . Vill ha med lite strech, bra fickor, jag vill kunna vandra ett par mil i dem utan att de skaver. Vore även bra om de är lite korta. Brukar ha problem att hitta byxor som inte är toklånga (är 174 o har 31-32 i storlek)
Vill ha lite mer åt klassiska hållet med knäförstärkning osv, inga softshell eller andra renodlade vandringsbyxor.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Fjällräven Keb tycker jag stämmer in bra på din beskrivning.
Grymt sköna med bra fickor, stretch och ventilation.
 
Mina behov liknar dina, och jag fastnade för Klättermusen Gere Short.

De är lite vidare i midjan och har resår, samtidigt är de strechiga. På nersidan finns att de är ganska dyra, och gjorda i nylon, vilket gör att de är lite strävare än andra utelivsbyxor.

Summan av kardemumman ger ändå att de är mitt bästa byxköp någonsin.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips