Från USB till en virtuell com-port

klintrot; sa:
Route 66 säger (mycket serviceintresserade!)efter flera funderingar att det borde Garmin kunnat fixa.
Det är ju väldigt lätt att vara serviceintresserad om den enda lösning man erbjuder är att skylla på andra. Att Garmin borde lösa avsaknaden av USB-stöd i deras eget program är ett synnerligen märkligt uttalande av Route 66. Att addera stöd för USB i programmet vore däremot snarare ett berättigat krav för dig att ställa på Route 66.

Det är tråkigt att du köpt fel GPS till programmen du råkar ha men rikta ilskan åt rätt håll.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Re: Tillverkarens ansvar

stigvig; sa:
Däremot är det inte helt enkelt att få veta om enheten stödjer NMEA0183 som är den mest spridda standarden för seriell positionsangivelse.
Specifikationerna för respektive produkt torde vara det mest logiska stället att leta och under Interfaces finner man det du efterfrågar.

Legend - NMEA 0183 över RS232
http://www.garmin.com/products/etrexLegend/spec.html
Legend C - Garmin-specifikt protokoll över USB
http://www.garmin.com/products/etrexLegendc/spec.html
Om man tar upp produktjämförelsen mellan Legend (som har NMEA) och Legend C så står det endast:

Separate Serial & USB interfaces
Legend :N/A
LegendC: No / USB Only
Ja det är kanske synd att det inte står där också men ingen kan ju åtminstone hävda att de blivit lurade av de uppgifterna
Jag har en till två kunder varje månad som besvikna försöker ansluta sin eTREX Color till datorer,PDA eller båtens navsystem och som när de köpte GPSen trodde att det skulle gå.
Om man köpt fel produkt så är det kanske en naturlig reaktion att bli arg på tillverkaren men det innebär ju inte att det är rätt part kanalisera sin ilska på.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips