Förslag på Dagstur Österlen ca 10 km?

Har barn på 14 och 9 år. Fjortonåringen har vandrat med mig på olika ställen, men det blir premiär för den yngre bortsett från skogsturer på några km.
Nu när vi ska ta oss till norra delen av Österlen skulle det vara kul och testa någon halvspännande dagstur på i krokarna. Skulle gärna komma tillbaka till där vi började vandringen för att slippa åka kollektivt. Någon som har tips?
 
Jag skulle sikta in mig på Brösarps backar och ta bussen till Vitemölla (Skåneexpressen 3) och ta Skåneleden över Haväng och vidare till Brösarp. Om man vill gå längre kan man fortsätta bort till Hallamöllan där vattenfallet finns och sedan gå av leden vid Ludaröd hoppa på bussen i Eljaröd (SkE 4). Det finns ju inte så där väldigt bra förbindelser på Österlen så det är inte helt lätt att sy ihop något som passar om man bara ska göra en dagstur, men den här funkar nog då man kan välja att gå runt Brösarp och titta på gravfälten och sedan åka hem därifrån eller fortsätta en bit längs Verkeån ner förbi fallet, beroende på hur det känns.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips