Fjällräven Abisko View 2

Hej på er!
Jägare och dagsturare som fått upp ögonen för det här med tältlivet. Oftast ensam med hund, men även äldsta grabben har börjat snacka om att sova ute så ev 2 pers ibland

Pragmatiker som jag är har jag direkt sneglat på Hilleberg. Nammatj 2/3 GT t.ex. Att köpa billigt är ibland att köpa dyrt. När man köper något dyrt så gråter man i alla fall bara en gång osvosv.

Har dock tänkt goda tankar om Abisko view 2 från FR. Läste dock en gammal tråd här på forumet angående exakt det jag varit fundersam över - är tältet dragigt? Innertältsdörrarna verkar endast vara i mesh. Någon med erfarenhet som kan diskutera lite angående huruvida man får vinddrag från absiderna om det är en blåsig natt på norrbottensfjällen? Andra kvalitetstält med bra möjlighet till att öppna upp för utsikt tas tacksamt emot! Tack på förhand.
 
Hej!

Vi har ett Fjällräven Abisko View 2 sedan flera år. Vi har använt det i fjällen bla Vindelfjällen, Fulufjället och norska Jotunheimen och andra områden som i skogen och vid kuster. Har också använt den vid paddling i skärgården på Västkusten. Det är ett stabilt tält och det blir inte dragigt eller att man känner av vinden under en blåsig natt. Ytterduken går ordentligt ner mot marken och vid kanterna kan man lägga stenar vid behov. Det är nämligen förstärkningar på kanterna på ytterduken, 40 D, tror jag. Det är ett fint tält som smälter in i omgivningen, speciellt den gröna färgen.

Innertältet är ljust pga bruna/sandfärgen så att det inte blir så mörkt. Meshtältet passar ju bra när det är fint väder och man vill öppna ytterduken men slippa mygg men samtidigt kunna titta ut över omgivningen. Golvet går relativt högt upp, osäkert hur högt (1 dm?) men vissa morgnar har vi öppnat ytterduken för att titta ut från tältet mot sjön eller en bergstopp :)
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips