Feta Telisar

Nån som provat K2 world piste eller nån annan telis skida över 70mm i midjemått typ BD Arc Angel och kan utala sig hur de är om man jämför med smalare skidor som Elan Stinger (63mm) då jag tycker dessa flyter lite dåligt i lössnö då jag är en kille av tyngre slag (85kg, 190cm) och gillar surfkänslan på mina Alpina K2 AK Launcher.
Väldigt ivrig att skaffa skidor inför sässongen.

Tacksam för svar/ Henke
 
BD Arc angel

Tjenare !

Har åkt på BD Arc Angel och den har just den surf-känsla du beskriver. Skidan är rolig i lös och moddig snö, så för endast den typen av åkning kan jag rekomendera den !
/Herman
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Halvfeta telisar

Midjemåttet har förstås betydelse för hur en skida funkar i olika snöförhållanden, men jag tror att relationen brätte, midja, bakända och böjkurvan/mjukheten betyder mer.

Jag har åkt på några av nästa års telisskidor, bl a Arc Angel. Det är en hyfsad telisskida, framför allt i lössnö. Tua Sumo, som är några mm bredare, funkar, i alla fall för mig, bättre både i pist och off-pist. Min favoritskida just nu är Stöckli Spirit 4, en alpinskida som är lite smalare (68 mm midja) och funkar som en dröm i alla fören jag provat. Den kostar skjortan, men står högst på min önskelista.

Om du är ute efter en skida som flyter riktigt högt i snön är det kanske en riktig fatski du ska ha. Men då förlorar du ju snökänslan. Jag åker lössnö för att jag vill ner under ytan och känna gunget, snön och sprutet.
Ulf
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips