Expeditions, Sverige/syd afrika på cykel

Vi är två killar som sitter och spånar på en cykelexpedition från mellersta Sverige ner till Syd Afrika.

Valet av expeditions typ är simpelt, en cykel och cykelkärra med diverse tillbehör är relativt billigt, ( jämfört med en seglar expedition ) Att cykla sträckan på ca 7-8 månader tror vi är ganska realistiskt, finns det någon med tips om länkar eller erfarenhet hojta gärna vi har allt att lära!

Finns det någon som är sugen på att följa med ? Har ni tips och råd, skriv gärna!

Detta är början på flera projekt, finns det intresse för mer lägg till mig på Facebook ( Sebastian Allmgren ) eller maila mig på adressen rc_sebbe hotmail,com
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Vi är två killar som sitter och spånar på en cykelexpedition från mellersta Sverige ner till Syd Afrika.
Varför inte lägga till några mil och cykla från Nordkap (ellerdendäruddensomärännulängrenorrut)? Är ju lite mer "ballt" att ha cyklat från nord- till sydspets så att säga, och det blir lite uppvärmning i Sverige. Startar ni i juli kommer ni ner till Sydafrika när det är kallt i Europa. :)

Nu spånar jag bara - jag vet inte vilken väg genom Afrika ni planerar men jag tror Stellan har en del historier att dra om Etiopien. Kan afrikanska västkusten vara ett alternativ? Har dock ingen aning om vägnät och hur pass säkert det är i Västsahara eller södra Algeriet... Fast på andra sidan finns Somalia/Etiopien.
 
Jag cyklade ostsidan ner 2006-2007 och haller pa att cykla vastsidan ner nu. Kontakta mig garna om det ar ngt ni undrar. Fast ngt av en expedition ar det val knappast, jag skulle aldrig kalla min resa for en "expedition"; snarare en lang cykelsemester. Det hela var enklare an jag trodde och den enda riktigt tuffa biten var Etiopien. Far se hur det blir denna gang, ska igenom Sierra Leone till exempel.
http://www.lostcyclist.com/
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips