Erfarenheter av MSR Hoop

Hej
Jag har, efter många timmars efterforskning, kommit fram till att detta tvåmannatält är det som passar oss bäst på pappret. Låg vikt, Rymligt utrymme inkl absid, självstagande och verkar ganska tåligt. Problemet är att det inte säljs i Sverige så jag måste köpa det utomlands vilket gör det krångligt vid retur eller garantiärenden. Därför försöker jag göra så mycket efterforskningar jag kan innan köp.

Jag undrar om det finns någon här som har praktiska erfarenheter av tältet.
Hur vindstabilt är tältet, finns det tillräckligt med linor att sätta fast tältet?
Hur presterar det i regn, Är sömmarna tejpade?
Är det risk att det blir drag med tanke på att innertältet är meshat i överdelen? Hur känns kvaliten överlag?

MSR Hoop
Produktbilder:
Hoop_6_.jpg

Hoop_2_.jpg

Hoop_3_.jpg

Hoop_4_.jpg

Hoop_5_.jpg
 
Senast ändrad:

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Har oxå haft funderingar på en MSR fast då en hubba 2a,en på jobbet har en sån och ventilationen är inte den bästa menar han då den saknar ventilationskanaler uppe på yttertältet och får där med rätt mkt kondens.. har även sett på YouTube nå instruktion att man ska ta av yttertält på morgonen o låta den torka insidan utåt. verkar ju inte vara helt optimal konstruktion..


Annat skulle MSR va helt klart bästa tältet för mina behov oxå..
 
Testet i Utemagasinet visar vilken låg kvalitet utemagasinets tester håller. "En blåsig vinterdag blåste tältet iväg", "endast en stormlina på ena kortsidan" vilket är faktafel.

MSR tälten håller mycket hög kvalitet och Hubba Hubba HP har ventliation. på yttertältet.

Ventilationen sitter rätt långt ner på HP men den är nog bättre än inget..
 
En reflektion är att tältet liknar Mountain Hardwear Skyledge 2.1 väldigt mycket. Ett tält jag själv funderade över väldigt länge tills jag tog beslutet att köpa ett expeditionstält istället för året runt bruk som då givetvis blev mycket tyngre.
 
Msr hoop har testats i vindmaskin på någon tysk friluftstidning. Tror det var på samma sidan som det var länkat till i en tidigare tråd. Sök sedan på hoop så ligger det ute filmer. Tycker hubba hubba hp verkar stabilare. Ser ut som "benen" på vardera kortsida är kortare på hoop. Kommer inte ihåg hur mycket hoop väger men den är tyngre än hh hp.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips