en tur i södra sverige

Hej Allesammans!

Då jag har lite begränsad tid att planera fullt ut för en tripp i sommar så vänder jag mig till er för lite tips.
Min plan är att starta hemifrån (Hamburgsund, ligger 5mil norr om uddevalla längs kusten) och ta mig söderut ner mot Elsemåla (Norra blekinge) för att därefter vika av Norrut och runda vättern och sen hem igen.

Det jag då undrar alltså är om det finns några passande cykelrundor som går i dessa trakter man kan hålla sig efter?

Och vilka kartor ni skulle föreslå att man köper med väl utmärkta leder o rastplatser? (om detta finns)


Vänliga Hälsningar
Kristian
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Heltäckande svar, Bläddra gärna i Äventyrskartorna över länen och se till att få med de märkvärdigheter och historiska platser som kan vara roliga under färden.
go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips