Digitalt till papper

Hej!
Undrar om någon har erfarenhet av att beställa papperskopior av sina digitala bilder. Framförallt vilka fotolab som fixar detta bra och givetvis billigt.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Har hämtat ut min första framkallning av digitala bilder idag. Beställde från http://sverige.fujifilmnet.com via expert.

Tyvärr får jag säga att jag inte är nöjd med bilderna överlag. Hudtonerna har inte blivit som dom visas på monitorn, utan en glansigare brunare/rödare ton som jag inte tycker ser naturlig ut.

Nån annan som har erfarenhet av digitala framkallningar där hudtonerna är bra? Tipsa! Är på jakt efter ett bra fotolab nu....
 
Fina papperskopior

Jag framkallade min första "film", med bilder jag i några fall justerat i datorn, för några veckor sedan. Med tanke på att kameran är en Minolta Dimage Xi (3,2 Mp) förväntade jag mig inte bättre kvalitet än med en normal kompaktkamera. Jag blev överraskad av resultatet, det blev bättre än jag trodde.

Dessutom lät jag en kompis trycka tre bilder, helt orörda förutom färgseparering till CMYK, i 300 dpi på matt papper i en digitalpress. Även där blev resultatet bra, förutom viss "grusighet". Färgerna såg bra ut.

Problem med färgstick beror ofta på kameran eller, då man tar upp den på en dator, felinställd monitor. Att färgkalibrera monitorer är en vetenskap för sig (och går inte alltid). Men vitpunkten i en kamera brukar kunna ställas om. Går inte det, eller om det inte blir någon skillnad, är det bara att lära av misstagen och alltid färgkorrigera mer åt något håll, även om det ser konstigt ut. Då vet man att det blir rätt ändå i slutänden.

Naturligtvis kan det också ha blivit fel vid kopieringen på fotolabbet. Jag lämnade till ett Fuji lab som jag varit nöjd med tidigare.

Själv är jag som sagt nöjd med resultatet, förutom att min lilla Minolta har problem med autofocusen när det är ont om ljus. Men man lär sig...
 
GlennP; sa:
Tyvärr får jag säga att jag inte är nöjd med bilderna överlag. Hudtonerna har inte blivit som dom visas på monitorn, utan en glansigare brunare/rödare ton som

Du kan ju inte jämföra utskrifterna med hur bilderna ser ut på din okalibrerade monitor...

Färgkalibrering är väldigt krånligt och just monitorn är bland det svåraste att kalibrera rätt. Jag vågar nog påstå att Fuji nog har sina grejer bättre kalibrerade än du och att utskrifterna visar bilderna mer rätt än din monitor.

Sen är det ju så att utskrifterna är reflektiva medans monitorn är transmittiv (lyser) och du kan aldrig få exakt samma färger på de två. Färgerna kan också ändra sig beroende på ljuset.
 
Jag kan rekommendera Sonys Print Service. Utmärkt kvalitet, snabbt och bra pris tycker jag. Har printat 20 st 10x15 kopior, men det lär bli fler.

http://www.sony-imaging.com/

Klicka på Sony Print Service.

10x15 kostar 2:95/st + 24:95 per beställning. Enkel betalning med kreditkortet.

Har du stora filer kanske du hellre bränner en CD eller går med ditt minneskort till ett lab. I Stockholm finns t.ex. Dox Bildstudio:

http://www.dox.se/

Dox tar 4:- för en 10x15 men då slipper du fraktkostnaden.
 
Jag brukar anlita Odenlab (i Stockholm), och har alltid blivt väldigt nöjd med resultatet!

Där kan man bland annat välja mellan halvmatt/blankt papper samt med eller utan vit ram.

Läs mer på http://www.odenlab.se

/ Malin
 
thodan; sa:
Jag kan rekommendera Sonys Print Service. Utmärkt kvalitet, snabbt och bra pris tycker jag. Har printat 20 st 10x15 kopior, men det lär bli fler.

http://www.sony-imaging.com/

Klicka på Sony Print Service.

10x15 kostar 2:95/st + 24:95 per beställning. Enkel betalning med kreditkortet.

Har du stora filer kanske du hellre bränner en CD eller går med ditt minneskort till ett lab. I Stockholm finns t.ex. Dox Bildstudio:

http://www.dox.se/

Sonys Print Service, tja, vad vet jag jag har inte lyckas instalera programmet som behövs, vi får väll se hur det går. Jag så att man får 20 gratiskopior om man reggar sin Sony kamera där.

//Micke

Dox tar 4:- för en 10x15 men då slipper du fraktkostnaden.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips