Dalafjäll med kollektivtrafik

På grund av eventuella övriga semesterplaner i området funderar jag i år på Dalafjällen, men vi har sannolikt inte tillgång till bil. Är det en omöjlig ekvation att få ihop en tur med fyra, fem dagsmarscher med start och slut vid en busshållplats?
 
Från Mora till Grövelsjön går det att åka buss och till Mora kan man ta sig med tåg. Kolla på länstrafikens sida för mer info.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
-Som Pär skriver. Buss trafikerar dagligen Mora-Särna-Idre-Grövelsjön under sommaren. Kolla på dalatrafik.se eller sj.se där man kan boka både tåg och buss på samma biljett. Vet dock inte om de lagt till sommartidtabellen än.

Inga som helst problem att få till en 4-5 dagarastur med start och mål vid Grövelsjöns fjällstation där bussen har hållplats (vändplats).

Go Tur
 
Från eller till Grövelsjön kan man göra omväxlande A-B turer via Härjedalen (trafikeras av länsbussar från järnvägen i Jämtland respektive direktbussar från Stockholm) och/eller Femundsmarka.

Femundsmarka kan man nå bl a via turbåt på den stora sjön Femunden. I Norge finns en bra websida för turplanering ut.no Se också http://www.dntoslo.no/index.php?fo_id=6743

Inlandsbanan trafikeras också sommartid vilket kan vara en möjlighet om du vill återvända till Dalarna från Härjedalen kommunalt.

Thure
 
Hur är Långfjället och Femundsmarka som vandringsområden? Är det mycket folk? Finns det något man absolut inte får missa?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips