Dags nu för årets vandring, funderar lite.

Hej alla!
I morgon rullar tåget mot Gällivare....äntligen.
Sitter och funderar lite på hur läget är i Padjelanta just nu.

Mycket vatten? Mycket mygg? Många vandrare i stugorna?

Hur brukar det vara så här framåt mitten av Augusti? Jag går från Ritsem till Akkastugorna fredag, lördag och framåt till Gisuris-Låddejåkkå-Arasluokta-Staloluokta, sedan till Tuottarstugorna och Tarraluoppalstugorna. Stugtur m.a.o..

En annan fråga: Hur betalar Ni som övernattar i stugor däruppe? Känns knepigt att ha ett par - tre tusen spänn i fickan.

Edit: Enligt yr.no blir det ganska hyfsat väder, hoppas bara att prognoserna inte är alltför vaga.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Kontant betalning

Det är kontant betalning som gäller. Anledningen är att man inte kan koppla upp sig mot internet i fjällen. Det är det som krävs när man betalar med kort.

Att det är knepigt att ha 3000 kr är inte så farligt egentligen. Det är mest jobbigt när man ska resa till fjällen och man har mycket pengar i plånboken. Själv hade jag nästan 10 000 kr med mig när jag åkte ner till Alperna eftersom få berghyttor och gasthaus tar kort. När jag åkte hem så hade jag bara ett par hundra kvar.
 
Myggen brukar ju lugna ner sig i mitten av augusti.

"Knepigt" att ha ett par tusen på fickan, mja, rånad eller bestulen av fjällhuliganer?
Går alltid att bära som halsband om man är rädd att lägga ifrån sig grejer dock.
Och som sagt funkar kort i vissa stugor.
 
Finns annan tråd om mygg. Vi hade inga kring Keb förra veckan
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=75320

Jag hade pengar i fickan och betalade med i Tarfala Sälka och Kebnekaises fjällstation eftersom jag hört något om kort strul men tror det funkar med kort..... dock så tog helikopter hem bara pengar 2010
se även http://www.svenskaturistforeningen.se/hjalp/

"Kan jag betala med kort?

Ja, på alla STFs fjällstationer samt de flesta vandrarhem kan du betala med de vanligaste betal- och kreditkorten, t ex VISA och Eurocard (ej Diners). Vilka som tar kort markeras med symbol på hemsidan och i "Upptäck Sverige". Under vinter- och sommarsäsongen 2013 kommer du dock inte att kunna betala med konto- eller kreditkort i våra fjällstugor på grund av att de nya betalkorten med chip kräver mobiltäckning."

Skillnaden att vandra i Padjelanta jmf med Keb var då jag var där
- sämre med mat att köpa i stugorna. Fanns knappt något och det blev bröd och fisk från samer

Vatten/vad hade vi lite kring Keb eftersom det varit en snöfattig vinter

Kring Padjelanta så rekommenderas Konsul Persons stuga se min vandring 2010 i området
http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=742193
http://www.youtube.com/watch?v=M9ya4tkoq4s&hd=1

4859321565_ea4f5c7a98_z.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips