cykelleder växjö

Hej, har precis flyttat till Växjö. Undrar nu vart det finns bra cykelleder för mtb runt Växjö.

Tacksam för svar
 
smurfina; sa:
Omkring bergundasjöarna går det att cykla. Ett jättefint naturreservat med bl.a. bokskog.


Det stämmer, men bästa området enligt mig ligger sydväst om södra bergundasjön. Där finns ingen bokskog utan lite mer tekniska småstigar ofta på grusunderlag(inte endurospåret). Det är ganska kuperat och många grymma utförslöpor.

Även bakom värmeverket på teleborg(andra sidan väg 30) finns häftiga stigar, dom flesta är dock svåra eller väldigt svåra.
Precis söder om campusområdet finns det vissa fina ställen där det dock är naturreservet så jag vet inte om man egentligen får cykla där. Ännu mer söder om campus finns en gammal "slalombacke" som är ganska bra samt fina stigar i området runt den.
 
Lövsjön

Tycker att det riktigt fint att cykla ute vid Lövsjön, teknisk cykling, fina backar och trevlig skog att fara runt i.
 
Växjöloppet

En trevlig runda me blandad körning är 21 km på Växjöloppet som sträcker sig runt Södra Bergundasjön. Denna runda fixas varje vår till Växjöloppet den 1 Maj.

Fördelningen är ca
6 km asfalt
4 km terräng
11 km grusvägar
 

Aktuellt

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!
Växjöloppet

En trevlig runda me blandad körning är 21 km på Växjöloppet som sträcker sig runt Södra Bergundasjön. Denna runda fixas varje vår till Växjöloppet den 1 Maj.

Fördelningen är ca
6 km asfalt
4 km terräng
11 km grusvägar
 
Hissö och Sigfridsleden bjuder på grymt bra cykling!
Hör av dig så kan vi ta en runda tillsammans!!!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips