Cykel med Ryan Air till Glasgow/Prestwick?

Hej!
Jag undrar om någon med erfarenhet av cykeltransport med Ryan Air skulle vilja höra av sig med sina erfarenheter;-)
Jag har sett att man till en kostnad för 25eurosar får med cykeln. Hur packade ni den? Gick det att få tag på cykelkartonger e.d efter cykelturen i Skottland? Fungerade transporten eller blev något skadat på cykeln? Hur bokade ni cykeltransporten? Går det att göra över internet eller måste man ringa?

Man kommer även relativt sent till Glasgow/Prestwick (23.40). Finns det något bra ställe i närheten dit man lätt kan ta sig med cykeln för övernatting till dagen efter.

mvh
Håkan
 
Cykel på flyg

Hej
Jag är flyglastare och har själv haft ned cykeln några gånger på flyg.
- Ta inte ut luften ur däcken (tryck i lastrummet på boeing 737 och nästan alla andra lastrum, obs ej i bakre lastrum på DC9).
- Undvik mellanlandningar ( då lastas den på och av bagagevagnar många gånger.)
- Skydda bakre växelförare, den sitter ofta i ramen via ett lättmetall-bleck som lätt böjs.
- Ta av pedaler och vrid styret.
- skydda kedjan och oljiga delar med papp / plast.

God tur!
P.s de flesta flyglastare är hyggliga människor... de "kastar" bagage för att undvika ryggont. Inte så många som "kastar" cyklar dock.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips