Broar längs Ammarnäs - Hemavan

2009 var min resekambrat inte helt överlycklig över broarna längs vandringen nikkalukta-singi-abisko.

Bland annat lite fobi vid bron vid tjäktja stugan, där det går en trappa upp till bro. Och senare i mot abisko naturreservat var det någon sorts ranglig spångbro över en stor fors som inte var helt kul heller. Fick en del onda ord över andra broar också, men framförallt dom två var de minst uppskattade.

Så typ, hur är broarna längs Ammarnäs - Hemavan, sett ur fobi-perspektiv? Är det något man bör känna till? Rejäla broar med riktiga stålräcken på vardera sidan är inget problem.

Tacksam för tips/info!
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
De aktuella broarna på sträckan Ammarnäs - Hemavan är rejäla broar med sido-räcken. De flesta går dessutom över lugnt vatten(Tärnasjön).
I stigningen/nedfarten mellan Ammarnäs och Aigertstugan, finns en bro som går över en relativt kraftig fors/vattenfall. Övergången är kort. Även den bron är rejäl.

God tur!
Lars Östlin
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips