Bra, billiga flugor

Vart finns dom?... Vem gör dom?

Inte jag i allafall... sista gången jag satt vid ett städ höll jag på att binda fast min ena katt-j...vel på kroken.... å så är jag rutten på "pillergöra"..

så jag köper gärna & mycket!



m.v.h Mattias
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Det där har jag alltid undrat - vem knyter flugorna som finns i butikerna? De kan väl inte vara maskinknutna, eller? Hur fasen får de ekonomi i det? Det tar ju säkert minst 10 min att knyta en fluga och materialet kostar en del. Skulle mina flugor vara till salu, jag tror ingen villa ha dem iofs, skulle de kosta runt 1 500 kr, om jag skulle få ekonomi i det;).

Är de alltså knutna i Indien?

/ Björn
 
Internet...

Det går utmärkt att köpa flugor på internet.
http://www.flymail.com/
Leveranstiden är ca. en vecka och priserna är så låga att man undrar om ens barnarbetare i Indien gör det lönsamt... :-(

Dock så tycker jag att flugorna är lite för ojämna i kvaliteten. Generellt tycker jag att torrflugor kan ha lite för dåligt/stort hackel och för tung krok.

Dock så är det prisvärt och bra för muddlers etc. som jag tycker är för mycket pillergöra och att det blir för skitigt hemma.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips