Blixtlåslöpare hoppat ur!

Halaj!

Jag har två par Haglöfsbrallor där båda löparna i blixtlåset har slunkit ur den ena sidan.
Brallorna är inte tillräckligt slitna för att slängas, men inte heller så nya att det är värt att gå till skräddarn med dem.

Jag tänker att jag skall vidga ”skåran” i löparen, peta tillbaka ena blixtlåshalvan, och sen pressa ihop löparen igen för att den inte skall hoppa ur spår igen.
Men hur skall jag göra för att få tänderna i blixlåset att greppa in i varandra på rätt ställe under operationen?

Har gjort sökning här och letat på youtube, men inte hittat nåt bra djungeltrick.

//T
 
Löparen kan gå sönder.
Kapa lite tänder längst ned och trä på löparen.
Limma eller smält ihop dragkedjen längst ned med löparen i nya bottenläget.

Ska funka , har gjort så i fält med tältdragkedjor,ryggsäckskedjor o klädkedjor.
 
Undvik gärna att böja löparens plattor ifrån och mot varandra fram och tillbaka för mycket, den kan brista till sist.

Thure
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips