• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Björkliden med Låkkta:

Hej!

Fortsätter med nästa skidresa som kommer att gå till Björkliden, hade jag tänkt mig. Vi kommer att bo på Hotell Fjället. Vi kommer att vara där en vecka. Kommer att både åka slalom samt en dag att gå på tur till Låkkta.
Jag tycker att vi träffas och tar en fika tilsammans först, innan vi reser iväg.
Alla är naturligtvis varmt välkommna att följa med.
Jag hoppas att vi hörs. Det vore kul....

mvh/Jonas Hollén
 
Fin tur...

Hejsan!

Där uppe e de otroligt vackert =)
Tänkte tipsa om en övernattning på Låkkta o dagen efter bege sig på en otrolig åkning via Kopparåsen.
Finns information om denna bla. på Hotell Fjället o tidningen Åka skidor.

Ha en suverän vecka!

//Marina
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hejsan!

Tack!
Tidslängden samt transporten dit upp är ännu inte färdigtbestämt. Det går mycket bra att köra bil dit. Vill du följa med?


mvh/Jonas
 
Redan på plats...

Hej hej!!

Jag är redan på plats i detta otroliga landskap...bestämmde mig för ännu en säsong i Björkis.
Ta natt tåget...smidigt o enkelt om man int ska flänga omkring.

Må väl...Marina
 
Jaså....

Hej!

Hur är det?
Hur är läget där uppe? Hur ser snörapporten ut? Hur länge är liftarna öppna så här års, så tidigt på vintersäsongen?
Hur länge kommer du att vara där, i det fantastiska landskapet?

Jag ska kolla upp vilka datum som är aktuella, för mig. Har nyss lämnat in carvingskidorna för kant- och planslipning samt vallning. HA-HA! Killen på InterSport butiken tejpade också fast en lapp på skidorna med en tejp som är avsett för "Hårt". Jag kommer att kunna hämta dem om, i runda slängar, en vecka, from i måndags. Jag hör av mig sedan. Vad har du för mejladress? Det vore roligt att höra mera från dig där uppe i Björkis. Bor du på hotell Fjället?
Jag har varit där upp en gång, i en veckas tid. Har gått på tur till Låkkta och åkt hem till Fjället, genom Kopparåsen. Det var tre mil dit, uppför och tre mil hem, fast då så var det utför hela tiden och sträckan.
Ja, rummet på Fjället var verkligen suveränt. Bra städning osv. Maten var också jättegod. Restaurangen hade många olika och goda rätter att välja på varje kväll.


Må väl....Jonas
 
Aktuella Datum:

Hej!

Nu så har jag kollat klart. Det blir någongång emellan 29 Mars och 30 April. Då har jag ingenstans alls att bo. För att de ska renovera lägenheten här i Stockholm. Det blir bl a stambyte. Kan jag jobba och bo på hotellet?


Kram/Jonas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips