Billig brännare med bra kvalitet!

Om ni är ute efter en bra brännare till ett billigt pris så kan dealextreme vara lockande! Jag har testat 3 olika brännare och en läcker redan. Kvaliteten känns skaplig men inte bra.

På Jula köpte jag denna för 199kr http://www.jula.se/brannare-956125 den är "made in south korea" vilket i min bok slår högre kvalitetsmässigt än "made in sweden". Precision och bearbetning känns minst i primusklass och den har piezotändare vilket jag tycker är trevligt. Grytstödet är stabilt och den väger lite mindre än dealextremeköket.

Ps finns det någon AKB-mötesplats i Skåne? Hur många kök behöver man ha för att det ska räknas som ett problem? (AKB = anonyma kökberoende)
 
Har bara en garderob med friluftskök (ännu). Känner mig inte speciellt köksberoende. Brukar mest tre med var sitt bränsle, MSR PR, SVEA och 111. Av det senare finns det ju varianter som Actic, Explorer, Loke, Radius 34 samt 199 med flera. KISS och funktionen är det viktigaste. Läckande kök är ett otyg och tätas eller säljs.
I går i solskenet blev det nybryggt kaffe på Mossby strand, till förbipasserandes roade blickar. Skidföret var gott och vindstilla var det.
Istället för att tro att det onormalt, erkänn att det är helt normalt, andas djupt och njut med några friluftsvänner på trevligt terrängavsnitt.
go tur
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Ps finns det någon AKB-mötesplats i Skåne? Hur många kök behöver man ha för att det ska räknas som ett problem? (AKB = anonyma kökberoende)

Frågar du min sambo - Fler än 1st =)

Har själv klämt på ett sånt där Kayoba, och det kändes helt OK byggmässigt.
Fast gasbrännare har ju ingen själ, så den räknas nog inte in i AKB-statistiken ;)
 
Korrekt gas är alltför enkelt för att kvalificera, micket, mekkigt och tändvätska annars kan det knappast räknas och de första fem är ju bara för att hitta vad man trivs med.
 
Jag håller mig nog till ytterligheterna då! Gas på ena sidan o vedkök på andra. De mittemellan har jag använt o ägt en del men varför gå medelvägen :) Oops,viss risk att detta blir ännu en "vilket bränsle är bäst" -tråd.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips