Bestigningar Saltoluokta

Jag kommer att vara i Saltoluokta under några dagars tid. Denna tid vill jag utnyttja till att göra toppbestigningar.
Rásek och Sluggá är två intressanta toppar. Hur tar man sig enklast upp på Rásek? Går jokken att vada nära Bietsávrre?
Finns det någon annan jokk som kan vålla problem på vägen till Sluggá?
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Det ser dock ut som att jokken breder ut sig som mest några hundra meter innan sjön. Detta borde betyda mer grunt vatten, om inte flödeshastigheten minskar i samma proportion.
Hur svårt är detta vad?
 
Såg jobbigt ut. Var finns det optimala vadstället? Jokken ser inte ut att avvattna ett särskilt stort område, borde följaktligen inte vara så strapatsrikt.
 
Jag vadade vid utloppet i sjön förra året, i början augusti vill jag minnas. Det låg en eka på andra sidan fastgjord med ett rep på båda sidor. En plåtlåda på norrsidan kunde man lägga en tjuga i som tack för lån.

Jag gick rakt över och det gick till drygt midjan (jag är 180 lång). Det var knappt någon ström alls. Det jag kom på efteråt var att man skulle ta en liten halvmåneformad båge ut i sjön när man vadar. Något jag läst någonstans, eventuellt i Grundsten eller här på utsidan. Det bildas tydligen en liten bank utanför utloppet då flödet ut i sjön avstannar.

Kommer jag dit igen kommer jag absolut att kolla ifall det stämmer. Men det finns uppenbarligen bättre alternativ än att vada vid sjön.

Varför vadade jag när det hade kostat mig en tjuga att ta sig över torr och snabbare???? (Tror inte jag vill ha något svar på den frågan!! :) ).

Ha dé gott
Peter
 
Inget stort problem.

Följer man leden från fjällstationen mot Pietsaure, kommer man ned mot jokken vid en förfallen/resterna av en kåta. Där är jokken bred och endast max. knädjup (vid normalt vattenstånd). Det vadet torde inte vara några som helst problem. Vadade själv där ett antal gånger förra sommaren.
På andra sidan på jokken möts man av ett område med mer än manshögt vide. Detta forceras med en smärre ansträngning, Därefter ligger terrängen öppen mot Rasek och Slugga.

God tur
Lars Östlin
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips