Bestiga Kebnekaise i mars?

Hej! Vi är tre tjejer som vill bestiga kebnekaise sydtopp som projektarbete
Vi skulle vilja genomföra detta i mitten av mars, är detta genomförbart? Någon som har koll på temperaturer, snömängd, speciell utrustning, lavinrisk m.m??
Kan man vandra uppför berget eller måste man skida? Finns det utsatta leder vintertid eller är det kompass som gäller?
 
Självklart är det genomförbart, det är det mesta ;)
Vädret kan vara alltifrån mycket bra till rent farligt även för erfarna fjällbesökare.
Jag har inte varit i just keb i mars, men något annat än skidor och annan dylik vinterutrustning lär nog inte vara aktuellt. Väderstatistik kan du nog kolla på smhi.se så du får ett hum om var det ligger. Angående lavinfara så beror det nog på vilken väg man kommer, men enbart baserat på lutningen (väder och vind vågar jag inte förutspå så här ett halvår i förväg ;) så finns det områden där det kan finnas lavinrisk ja.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Hej! Vi är tre tjejer som vill bestiga kebnekaise sydtopp som projektarbete
Vi skulle vilja genomföra detta i mitten av mars, är detta genomförbart? Någon som har koll på temperaturer, snömängd, speciell utrustning, lavinrisk m.m??
Kan man vandra uppför berget eller måste man skida? Finns det utsatta leder vintertid eller är det kompass som gäller?

Låter som en utmärkt idé :).

Vinterbestigning innebär skidor med stighudar eller möjligen snöskor, fast snöskor kan jag inget om...vet bara att snöskor tar tid, så själv skulle jag välja skidor.

Mars är en vintermånad i fjällen med allt vad det innebär av snö och kyla. Dagstemperaturerna ligger normalt mellan noll och minus 20, på natten i mars kan man fortfarande få uppleva årets kallaste temperatur (bra att veta om man ska tälta). Men solen har äntligen börjat värma lite och snön har blivit hårdare av vind och sol :).

Kontakta Kebnekaise fjällstation när de öppnar igen så kan de hjälpa till med tips angående lavinfarliga områden (kan variera lite). De kan säkert ge mer handfast hjälp med skidor och säkerhetsutrustning också.

Häls,

//J
 
Mars är en sådan där härlig vårmånad då det kan vara allt från apelsinväder till rena sk-tvädret.
Men stationen är öppen och i princip bör det gå bra på skidor med hudar. Ni bör nog börja träna att gå med fotledsvikter redan nu i uppförsbackar.....för pjäxor och skidor väger.
Lycka till och skriv gärna om hur det gick när det blir aktuellt.
//J
 
Mars

I början på mars sätter de ju upp fasta rep på östra leden, men har man inte gått alpina turer är det nog västra leden som gäller (lättgått men långt). Det är en lång tur och det blir mörkt snabbt så glöm inte pannlamporna och börja med en alpin start...

Vi gick upp på Keb 1 mars förra året och det var inte helt fel 20 grader kallt och vinstilla när vi började, sol hela dagen och telis ner... Vi gick då Nygrens led som är ganska jobbig om det är mycket snö, mer info om den kan ni läsa här
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips