Barn ute..

Hur tänker ni med era barn? När tycker ni att de är tillräckligt stora att följa med på turer med övernattning?
 
Det beror väl på vart man ska. Vi gjorde första tältturen när den yngsta var två år. Egentligen är det väl inte barnen det hänger på, utan föräldrarna. Barn sover ju ute på dagarna sommar som vinter, så det avgörande är väl när föräldrarna anser sig vara mogna att planera turen och få med sig allt nödvändigt. Vill man så går det.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Beror på temperatur vid övernattningen och föräldrarnas egen bekvämlighet

Det tillför en egen dimension att byta blöjor oh amma utomhus men fixar man (= barnet) det så brukar det inte vara några problem att övernatta under den snöfria delen av året.

Min äldsta son tillbringade sin första övernattning 6 månader gammal i tält den 3-5 maj i Bergslagen ett år när det snöade och temperaturen låg någon grad över 0. Snön var borta men det fanns en tjälskiva på runt 10 cm djup vilket gjorde att allt började flyta i snögloppet... inte så kul. Men trots en tuff start så hänger sonen numera ofta med scouterna så trots bistra erfarenheter så har detta inte satt några menliga avtryck för honom i vart fall.
Däremot hade min hustru en del tankar om mjölkstockning ed när hon tvingades att amma i ett utkylt tält på natten så... dylika temperaturer är inget jag kan rekommendera.

Men när medeltemperaturen kryper upp över 10 grader så.. och underförutsättning att man som förälder inte är alltför bekväm så...

Lycka till.

Vänligen/Dag
 
Sova

Hej våra två äldsta var inte över ett år när de fick vara med på tältövernattning. Den tredje blir nästan två år innan han får sova i tält. Barnen sover aldeles utmärkt i tält.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips