Att lära sig fiska

Vi har fått en massa fiskegrejer från min svärfarfar, och nu är jag sugen på att börja använda grejerna, och med tanke på hans intresse så är det nog rätt bra grejer även om de har legat några år. Men problemet är att jag inte kan nått om fiske. Jag vet hur en krok ser ut, och jag har metat med mask några gånger, men där tar det liksom stopp.
Tyvärr så känner jag ingen som kan lära mig (farfar är det ingen ide att fråga), så är det någon som känner till nån kurs man kan gå i fiskets grunder? Jag är student så den måste den ligga i Luleå och vara rätt billig.
 
flugfiske finns det kurser i men haspel är det nog svårare

du kan hyra en guide men det kostar en slant.

köp någon bok och träna, träna, träna
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Mitt tips blir att du kontaktar din lokala sportfiskehandlare. De brukar ofta arrangera olika kurser med sportfiske anknytning.
Den lokala sportfiskeklubben borde kunna hjälpa till, eller erbjuda någon kurs för nybörjare.

Lycka till!
 
Lägg ner är rådet

Enligt den här tråden:http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?threadid=57136#post438597

Men då jag inte är missunnsam när det gäller självförverkligande så är rådet att köpa/låna en bok om det gäller spinnfiske och öva, det är inga konstigheter. Gäller det flugfiske är det bra om det finns nån vid sidan om som kan instruera. Det är inte heller några konstigheter, men gör man inte 'rätt' blir det lätt fel.

Är man nybörjare är det lätt att lära sig, det är svårare att lära en helt ny kastteknik. Jag kan allt...


valdemar
 
Det första jag gör om jag vill lära mig nåt är att jag provat att googla.

Hjälper inte det går jag till biblan.

När det gäller fiske så hade farsan ett par gamla böcker som jag läste (men jag blev inte så mycket klokare av det:).
 
Ett kort tips.

Ta med rullen till en sportfiskebutik och be dem kolla att den fungerar ok och byta lina om det behövs annars håller fiske grejor oftast väldigt bra men linorna framförallt de av nylon behöver bytas ganska ofta.

Det går oftast ganska bra att övningskasta på land, tex på en fotbollsplan eller större gräsmatta.

Om det är stenigt kan dock linan slitas onödigt mycket.

Om du är student skulle jag sätta upp en lapp på en anslagstavla och be att få följa med någon ut på en fisketur för att lära. Sportfiske är en av Sveriges vanligaste friluftsaktiviteter så du får säkert napp.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips